top of page
  • Zdjęcie autoraMichał Kik

Okadia chińska czyli zupa żółwiowa w terrarium

Zaktualizowano: 27 lip 2021

W pierwszym poście będę chciał opisać Wam ciekawego żółwia wodno- lądowego - okadię chińską (Ocadia sinensis). Po tym jak popularny do tej pory w terrariach żółw czerwonolicy (Chrysemys scripta elegans) trafił na listę zwierząt inwazyjnych (stanowiących zagrożenie dla naszych rodzimych gatunków przez to, że ludzie bezmyślnie wypuszczali je "na wolność") pojawiła się pustka na rynku. W całej Unii Europejskiej żółwie czerwonolice stały się "persona non grata". Lukę po nich szybko zapełnili Azjaci oferując różne rodzime u nich gatunki żółwi. Jednym z ciekawszych jest właśnie bohaterka tego posta - okadia chińska.

okadia chińska
malutka okadia prosto z giełdy terrarystycznej

A skąd w tytule postu zupa żółwiowa zapytacie? No cóż... sprzedaż tych żółwi do europejskich sklepów zoologicznych jest... jakby to powiedzieć... działalnością dodatkową żółwich ferm działających w Chinach i Tajwanie. Główną jest produkcja w celach konsumpcyjnych (co kraj to obyczaj :)). My jednak zupy z naszego żółwia robić nie będziemy, zostawimy te sprawy Chińczykom. W naturze okadie spotkać można w Chinach, Tajwanie i Wietnamie. Jak zaopiekować się naszym żółwiem? Jakich wymaga warunków?


AKWATERRARIUM

Okadia chińska dorasta do sporych dość rozmiarów - dorosłe żółwie osiągają wielkość 20-22 cm długości skorupy (samice mogą osiągnąć nawet 25 cm). Musimy o tym pamiętać kupując maleńkiego, słodkiego maluszka. W ciągu 2-3 lat żółw osiągnie docelowe rozmiary. Długość życia to nawet 30 lat - trzeba więc dobrze przemyśleć zakup zwierzaka, a nie kierować się chwilowym zauroczeniem! Minimalna wielkość akwaterrarium dla okadii opisana jest w wytycznych dla ogrodów zoologicznych (Rozp. Min. Środowiska z dnia 20.12.20004 w sprawie warunków hodowli ... w ogrodach zoologicznych). Okadie chińskie doczekały się osobnej kategorii w tym rozporządzeniu. Minimalne wymiary terrarium opisano w następujący sposób: długość terrarium to 5- krotność długości pancerza, szerokość to 3-krotność tej długości. Minimalna głębokość wody to 2-krotność szerokości pancerza. Pozwala to nam znaleźć jakiś punkt odniesienia co do wielkości lokum dla naszego żółwia. Z wytycznych wynika, że dla każdego kolejnego osobnika terrarium należy powiększyć o 20 %. Sprzedawane czasem jeszcze plastikowe wanienki z kiczowatą palemką na środku "dedykowane" dla żółwi wodno-lądowych nadają się co najwyżej jako basen dla obłożnie chorych (Siostrooooo basen!!!) i w żadnym wypadku nie nadają się dla zwierząt!

Niezbędnym wyposażeniem jest wyspa, na której żółw będzie wypoczywał, nagrzewał się pod lampą grzewczą. Temperatura w tym miejscu (tj. pod lampą) powinna mieć 32 stopnie. Temperatura wody około 24-26 stopni (stosujemy grzałki akwarystyczne w osłonach aby dorosły żółw jej nie stłukł i nie uległ porażeniu prądem!). Istotny jest wydajny filtr, który oczyszczał będzie wodę. Żółwie korzystają z chęcią z lamp UV-B i lampa taka jest kolejnym niezbędnym elementem w akwaterrarium. W okresie letnim można wystawiać żółwie na zewnątrz w celu skorzystania przez nie z kąpieli słonecznych (pamiętając o tym aby chronić je przed atakiem innych zwierząt oraz dając możliwość skrycia się cieniu).

Okadie są świetnymi pływakami i są niezwykle ruchliwe! Musimy pamiętać, aby tak ułożyć elementy wystroju, żeby żółw nie mógł się zaplątać, czy uwiąznąć gdzieś między kamieniami czy korzeniami. Grozi to jego uduszeniem pod wodą!

Temperatura powietrza nie powinna spadać poniżej 20 stopni. Żółw pływający w ciepłej wodzie ale oddychający zimnym powietrzem, dość szybko się rozchoruje. Wielkość wyspy dla dorosłych zwierząt, które chcielibyśmy rozmnożyć to minimum 50 x 40 x 20 cm. W takich warunkach samica może złożyć jaja.

A jak rozpoznać płeć zwierząt? Różnice polegają na budowie plastronu (podwozie żółwia - górna część skorupy to karapaks) - samiec ma plastron lekko wklęsły żeby nie spadać z samicy podczas aktu kopulacji, samica ma plastron płaski. Kolejna różnica to budowa ogona i umiejscowienie kloaki - u samca znajduje się ona dalej od podstawy ogona, u samicy bliżej podstawy i jest ona szersza.


Przepiękny wzór na bocznym szwie i plastronie z wiekiem się zaciera

ŻYWIENIE

Okadia jest dość specyficznym gatunkiem jeżeli chodzi o odżywianie. Zasadniczo to zwierzę roślinożerne! Dieta młodych osobników powinna składać się w 30 % z pożywienia pochodzenia zwierzęcego, a w 70 % z roślinnego. Dorosłe okadie są właściwie tylko roślinożerne. Karmienie młodych żółwi tylko pokarmem mięsnym kończy się ich otłuszczeniem i skraca znacznie ich życie! Naszym żółwiom możemy podawać rośliny akwariowe (nasza Leokadia wcina moczarki), liście cykorii, sałaty, cukinii, kapusty chińskiej (bok choy), liście mniszka lekarskiego, jabłko, banany, dynie. Co do owoców to akurat nasz żółw jak do tej pory wzgardził i jabłkiem i bananem. Dietę uzupełniamy także granulowanym pokarmem dla żółwi, można podawać mięso małży i krewetki. Nasza okadia od czasu do czasu dostaje do "upolowania" świerszcza bananowego (mamy je stale w związku z chowem ptaszników). Młode żółwie karmimy codziennie, dorosłe 3-4 razy w tygodniu.


Uwielbiam wygrzewać się pod lampą!

HYBRYDY

Ciekawostką jest, że okadia chińska w naturze i w warunkach hodowlanych może tworzyć hybrydy z innym popularnym gatunkiem - żółwiem chińskim Mauremys reevesii. W akwarium z okadiami możemy utrzymywać drobne rybki z rejonu Azji takie jak np. danio pręgowane (Danio rerio) czy razbory klinowe (Trigonostigma heteromorpha). Nasza okadia początkowo próbowała je gonić ale potem zupełnie przestała się nimi interesować.


Okadie chińskie są bardzo ciekawymi i wdzięcznymi zwierzętami do chowu i obserwacji w naszych domach. Pamiętajmy jednak, że są to zwierzęta długowieczne, wymagające uwagi i opieki. Jeżeli kiedyś okaże się, że nie możecie już zajmować się swoim żółwiem nie wyrzucajcie go, ani nie wypuszczajcie "na wolność"! Jest to po barbarzyństwo i skazanie żółwia na powolny zgon. Lepiej poszukać mu nowego domu ogłaszając chęć oddania żółwia w dobre ręce lub korzystając z pomocy fundacji wspierających bezdomne gady. Chociaż populacja okadii w naturze jest coraz bardziej zagrożona presją ze strony człowieka, żółw ten nie wymaga rejestracji CITES.


Film o Leokadii możecie zobaczyć tutaj:


1023 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page